Zeytinyağlı Enginarlı Fava

MALZEMELER zeytinyağlı enginarlı fava
Fava için:
½ kg kuru bakla
1 demet dereotu
2 yemek kaşığı toz şeker
1 kuru soğan
1 su bardağı zeytinyağı
2 fiske tuz
5 bardak su
Enginar için:
6 adet enginar
1 adet kırmızı soğan
1 portakalın suyu ve posası
1 bardak su
1 bardak zeytinyağı
1 tatlı kaşığı şeker
2 fiske tuz
Fava için; Baklayı 1 gece önceden soğuk suya ıslatın. Kuru soğanı irice doğrayın. Bir tencereye zeytinyağını ekleyin ve ısınınca soğanları ilave edip biraz kavurun, ardından bakla, şeker, tuz, dereotunun yarısı, üzerini 4 parmak geçecek kadar su koyarak tüm malzemeler iyice yumuşayana ve içerisinde hiç sıvı kalmayıncaya kadar pişirin. Favanın çok sulu olmaması için suyunu çekmesi gereklidir. Tenceredeki malzeme lapa kıvamında olmalıdır. Hazır hale geldiğinde el mikseriyle bütün malzemeyi çekin ve soğuması için kenara alın.
Enginar için; kırmızı soğanı yemeklik doğrayın. Tencereye zeytinyağını ekleyin ısınınca soğanları ilave edip kavurun. Soğanlar yumuşayınca enginarları ekleyin. Bir portakalın suyunu ve posasını ekleyin. Tuz, şeker ve su ekleyip kapağını kapatın. Enginarlar pişince tencereyi kenara alın.

Enginarlar soğuyunca içlerine kaşıkla favayı doldurun. Enginarın içinde piştiği portakallı sostan üzerlerine gezdirin ve dereotu yaprakları serperek servis yapın.

Zeytinyağlı enginarlı fava

sağlık dostu ve çok faydalı bir besin olup sıkça tüketilmesi karaciğerleriniz için son derece yararlıdır.

Tarifi PaylaşınShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookEmail this to someonePin on PinterestTweet about this on Twitter

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.