Nursel’in Mutfağı Programı

Nursel'in Mutfağı programıSunuculuğunu Nursel Ergin’in yaptığı, ilgiyle izlenen yemek programı “Nursel’in Mutfağı” programı hafta içi her gün saat 12 de Show TV ekranlarında sevenleriyle buluşuyor.

Hafta içi her gün farklı yörelerden ev hanımlarını konuk eden Nursel Ergin, kendi mutfağında konuklarının yöresel tariflerini onlarla birlikte hazırlayarak izleyicilerine sunuyor.

Bugüne kadar onarca farklı yöreden bir çok ev hanımının eşsiz tariflerinin paylaşıldığı programdan farklı bir tarifi sizlere sunarak yazımıza son veriyoruz.

 

Nursel’in Mutfağı Programı tarafından yayınlanan, Adanalı Fatma Hanım’dan Mersin Yörük Sıkması Tarifi

MALZEMELER
Hamuru için:
4 bardak un.
1 paket kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz.
su
Harcı için:
300 g beyaz peynir

1/2 demet taze soğan.
1/2 demet maydanoz.
1 tatlı kaşığı pulbiber.
1 adet kuru soğan

Geniş bir kaba 4 bardak un konur. 1 paket kuru maya eklenir. 1 fiske tuz atılır. Aldığı kadar su ile kulak memesi kıvamında hamur yoğurulur. 10-15 dakika dinlendikten sonra ceviz büyüklüğünde bezeler alınıp tabak büyüklüğünde açılır. Sac yoksa ocakta geniş bir tavanın üzerinde çevrilerek pişirilir. Küçük küçük doğranan soğanlar az sıvı yağında çevrilir. Rengi dönünce ocaktan alınır. Ezilen peynirlerin üzerine bırakılır. Pulbiberi atılır. Doğranan maydanoz ve taze soğan ile harmanlanır. Pişen yufkaların içine sıcakken hazırlanan soğanlı iç harçtan konur ve sıkı sıkı sarılıp sunuma alınır.

 

 

Tarifi PaylaşınShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookEmail this to someonePin on PinterestTweet about this on Twitter

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.