Katmerli Hamur Tarifi

MALZEMELERkatmerli hamur tarifi
300.gr buğday unu
150 gr. margarin
1 çay kaşığı limon suyu
Tuz ve ılık su
Margarini bir kapta hafif eritin ve buzdolabına koyun. İyice sertleştiğinde dolaptan alıp , kaşıkla karıştırarak krem haline getirin. Unu tezgaha dökün içine limon suyu, tu ve ılık suyu ilave ederek orta yumuşaklıkta bir hamur yoğurun. Hamuru yuvarlayıp beze haline getirin ve nemli bir beze sararak 10 dakika kadar beklemeye bırakın. Dinlenen hamuru merdane ile yarım santim kalınlıkta açıp yağın 2/3 sini hamurun ortasına koyup, bıçakla yufkanın her tarafına sürün. Daha sonra bohça gibi katlarken katlar arasına yine yağı sürün, en üste sürmeyin. Katlanan hamuru yeniden nemli beze sararak bu sefer buzdolabında 25 dakika dinlendirin. Buzdolabında dinlenen hamuru tekrar boyuna doğru yarım santimetre inceliğinde açarak kalan 1/3 margarini de sürüp üçe katlayın. Tekrar nemli beze sararak ortam sıcaklığında 25 dakika daha dinlendirin. Dinlenmiş katmerli hamurumuz işlenmeye hazır, her tür börek yapımında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Katmerli hamur

yaprak hamuru gibi bir ana hamur türü olup özellikle börek yapımında kullanılmaktadır. Bilinen börek çeşitlerinin büyük bir çoğunluğunda katmerli hamur kullanılmaktadır. Katmerli hamur tarifi için Ebru Hanıma teşekkür ediyoruz.

Tarifi PaylaşınShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookEmail this to someonePin on PinterestTweet about this on Twitter

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.