EV USULÜ KUZU TANDIR

MALZEMELER

1 adet kuzu but

5 diş sarımsak

2-3 dal defne yaprağı

5-6 adet tane karabiber

Tuz

Kuzu butunu yıkayın ve tuzlayın. Sivri uçlu bir bıçakla but üzerinde  4 – 5 adet küçük delik açın ve açılan deliklere tane karabiber ve sarımsak tanelerini yerleştirin . Kuzu butunu yağlı tarafı tencereye değecek şekilde düdüklü tencereye yerleştirin ve üzerine defne yapraklarını koyun, hiç su ilave etmeden düdüklüyü ocağa alın. Harlı ateşte düdüğü çıktıktan sonra tencereyi en küçük ocağa alın ve en kısık ayara getirip 1 saat 20 dakika kadar pişirin. (Kullanılan düdüklü tencereye göre süre uzayabilir, etlerin pişmesini süre sonunda kontrol edip süreyi kendiniz ayarlayabilirsiniz, etlerin kemiklerden dökülecek kadar pişmiş olması gerekir. Ayrıca pişirme süresinin sonunda tencerede hiç su kalmamış ve butun alt kısmının nar gibi kızarmış olması gerekiyor. Bazen et fazla su saldığı zaman tandır  sulu kalabiliyor ve et kızarmıyor, o gibi durumlarda etin suyunu küçük bir kaseye süzüp eti tekrar düdüklüye yerleştirip bir 5 dakika daha pişirmek gerekiyor ki zaten pişmiş olan etler nar gibi kızarıyor.) Ayrılmış olan et suyunu da servis esnasında tekrar etlerin üzerine paylaştırın. Yanında patates püresi ve pirinç pilavıyla birlikte servis yapın.

 

Bu güzel tarif sevgili üyemiz Sevdalinka’ya çok teşekkür eder, katkılarının devamını dileriz.

 

Tarifi PaylaşınShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookEmail this to someonePin on PinterestTweet about this on Twitter
Tags:, , ,
"EV USULÜ KUZU TANDIR" için 1 yorum

  1. edna25 tarafından 01 Şubat 2009 tarihinde yazılmış 

    Kırmızı ete çok düşkünüm buda benim için harika bir tarif.Pilav ile birlikte harika olur.Yanına ibrde et suyu ile ıslatılmış sac ekmeği.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.